1. Ana Sayfa

MAKALELER

Kalıcı Makyajın Bakımı

Yaptırdığınız Kalıcı makyaj, cilt tipinize ve yapılan uygulamaya bağlı olarak 2 – 5 sene kalıcılığa sahiptir. Kalıcı makyajınızın tüm bu süre boyunca doğal ve estetik görünümünü koruması ve size kattığı güzelliği sürdürmesi birazda size bağlıdır. Bu nedenle kalıcı makyaj uygulaması sonrası ve bakımı ile ilgili bilmeniz gereken konuları özetlemek gerekirse ;
 
 
 
Rengin oturması : Kalıcı makyajın cilt içinde tam olarak olgunlaşması iki hafta kadar sürer. İyileşme sürecinde, cilt üzerinde yeni bir deri tabakası oluşacağı için, özellikle dudaklarda renk solgun görünebilir. Bu geçici durum yanıltıcı olabilir ve hasta kalıcı makyajın başarılı olmadığını düşünebilir.
Kaş ve eye liner  uygulamasında ise tam tersi olabilir. Yani kalıcı makyajın yapıldığı ilk gün ve onu takip eden birkaç gün süreyle renk çok koyu  görünebilir. Çünkü pigment cilt içinde okside olarak koyu bir renk alır. Bu da geçicidir. 15 gün ile 1 ay arasında bir süre içinde renk istenilen haline kavuşur.
 
 
 
Komplikasyon olasılığı : Kalıcı makyaj steril şartlarda ve bilinçli bir şekilde yapıldığı takdirde hiçbir riski  yoktur. Uygulama temiz ve iyi aydınlatılmış bir ortamda, steril iğneler ve pigmentlerle, deneyimli bir uzman  tarafından yapılmalıdır.
Açık renkli, hassas veya kılcal damarları yüzeyde olan ciltlerde, hafif kanama görülebilir ama hemen geçer. Bu nedenle aspirin veya benzeri kanı sulandıran ilaçların, kalıcı makyajdan birkaç gün önce kesilmesi daha uygun olur.
 
 
 
Kızarıklık ve yanma : Uygulamadan sonra; hafif bir yanma hissi, geçici bir kızarıklık veya hafif şişkinlik görülebilir. Bu tepkiler doğaldır. Buzla kompres yapılarak kısa sürede geçirilir.
 
Pigment kabukları : Kalıcı makyaj uygulamasından sonraki 1 – 2 gün içinde, işlem yapılan bölgede pigment kabukları oluşur. Bunlar genellikle gözle fark edilmez ama elle hissedilebilir. Bu kabuklar bir hafta içinde kendi kendine dökülür. Kabuklar elle kopartılırsa renk boşluklarına neden olur.
 
Su  ile temas : Kalıcı makyaj yapılan yerlere kısa bir süre için su değdirilmemesi gerekir. Bu süre cilt tipine bağlı olarak değişir. İki hafta kadar sauna, hamam gibi sıcak ve buharlı ortamlardan uzak durulur.
 
Güneş ve solaryum : Yanan cilt soyularak yenilenince pigmentlerin kalıcılık süresi kısalır. Ayrıca güneş ve solaryum, pigmentlerin renklerinde koyulaşmaya sebep olabilmektedir. Bu nedenle, kalıcı makyaj uygulanan bölgelere yüksek koruma faktörlü krem sürmeden, güneşe çıkılmamalı ve ilk bir ay boyunca  solaryum kullanılmamalıdır.