1. Ana Sayfa

MAKALELER

Kadınlarda Burun Estetiği

Yaşımız ilerledikçe fiziksel olarak bir takım değişkliklerin görülmesi de gayet normal. Özellikle kadınlarda aynanın karşısında rahatlıkla gözlemlenebilecek değişikliklerin başında kırışan cilt, sarkan göğüsler, göz altı torbaları ve en önemlisi deforma olan burun göze çarpar. Yaşlanmanın en belirgin göstergesi olarak kabul edilen burun bölgesindeki değişiklik, hem hoş olmayam bir görüntüye sebep olduğu gibi hem de yüz kaslarının gevşemesinde de büyük etkiye sahip olabilmekte. Yaşımız ilerledikçe kemik ve kıkırdak yapımızdaki değişiklik başta yumuşak dokuya sahip olan burun, elmacık kemikleri ve kulak bölgemizde etkisini gösteriyor. Zamanla güçsüzleşip işlevini yitiren burun kıkırdağı burun ucunda ya da orta bölgelerinde eğilmeye, sarkmaya hatta kavisli bir yapı almaya başlamakta.

Uzmanlara göre burun deformeleri, hiçbir zaman kozmetik ürünler ile kapatılamayacak kadar ciddi sorunlara sebep olabilmekte. Nefes almada zorluk çekme, koku duyumuzun azalması bu sorunlardan yalnızca birkaç tanesi. Elbetteki fizyolojik etkilerinin yanı sıra burun estetiği güzellik algımızın da odak noktası. Özellikle yüzümüzün güzel görünmesi için ideal bir buruna sahip olmak çok önemli. İşte burada devreye yine estetik cerrahi giriyor. Bozulan kemik yapısı ve kıkırdak dokusu nedeniyle sarkan ve kavislenen burun bölgesine küçük dokunuşlarla mükemmel bir görüntü sağlayan estetik cerrahisi özellikle ülkemizde sıklıkla tercih ediliyor. Burun estetiği, anti aging yöntemi sayesinde yarım saatlik bir operasyonla tamamlanabilmekte. Kemik ve kıkırdak dokusu üzerinde yontma yada yeniden şekillendirme yapılmak suretiyle güzel bir buruna sahip olmanız mümkün.

Uzmanlara göre burun estetiği; üstten basık, ortadan kavisli ve uç bölgesinden hafif derecede eğimli şekilde tasarlanmalı.