1. Ana Sayfa

MAKALELER

Cilt Tipleri

NORMAL CİLTLER

Normal cilt, gergin ve gözenekleri küçüktür. Kan dolaşımı, düzenli ve sağlıklıdır. Normal cilt tipi sıkı ve pürüzsüz bir yapıdadır. Genellikle pembe ve sağlıklı bir görünüme sahiptir. Sivilce, siyah nokta gibi problemler bulunmaz. Normal cilt temizliğine özen gösterilerek korunabilir.

KARMA CİLTLER

Cilt türleri arasında yerini alan karma ciltler zengin bir bakımı hakeden cilt türleri arasındadır. Karma ciltlerde yaşanılan sıkıntılar yüzün alın burun ve çene kısmında fazla yağ birikmesi ve açığa çıkması yanaklarda ise kuruluk oluşmasıdır. Karma cilt tiplerinde özel bakımlar sağlanarak alın burun ve çene bölgesindeki yağlanmanın en aza indirilerek yanakların iyi şekilde nem dengesinin koruması gerekmektedir. Hassas ama karma cilt tiplerinde ise durum biraz değişik olabilir yine aynı bölgelerde yağlanma ve yanaklarda kuruluktan dolayı kızarıklıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda bir dermatologa görünerek cildinizin ph5.5 dengesini en iyi şekilde koruyacak ürünlerin kullanılması çok önemlidir. En sık karşılaşılan cilt tipidir.

HASSAS CİLTLER

Hassas ciltler özenli bir bakıma ihtiyaç duyarken aynı zamanda da birçok şikayeti ve sıkıntısı olabilecek cilt türleridir. Hassas cilt tipinde öncelikle cilt yağlı veya kuru olabilir ya da karma bir cilt yapısı oluşmuş olabilir. Ancak en çok şikayetler hassas cilt tiplerinde gerçekleşmekte olup ciltte kızarma, kızarık noktalar sıcak ve soğuktan cildin hemen etkilenmesi makyajsız dışarıya çıkamama isteği, yüzün sürekli kızarık olması hatta stresli anlarda yüzün daha çok kızarması gibi çeşitli rahatsızlıklar oluşmaktadır. Sadece yüzde değil vücudun başka yerlerinde de örneğin göğüs bölgesinde de oluşabilen cilt rahatsızlıkları oluşabilmektedir. Hassas ciltlerde özellikle kızarıklığı minimuma indirecek ve cilt yapısını güçlendirip besleyecek olan ürünlerin kullanılması çok önemlidir.

YAĞLI CİLTLER

Cilt tipleri arasında sıkıntı yaratan bir diğer cilt tipi de problemli ve sivilceye meyilli cilt tipleridir. Bu cilt tipinde dikkat edilmesi gereken husus cildin fazla yağdan günlük rutin uygulanan bakımlar ile arındırılmasının sağlanmasıdır. Problemli ve sivilceli ciltler yüzde her bölgenin yağlanması ile sivilce oluşumunu tetikler ve yüzde istenmeyen rahatsızlıkların oluşmasına neden olur. Sivilce ve akneye meyilli bir cilt tipine sahipseniz o halde günlük uygulayacağınız bakımlar çok önemli olup rutin bakımlarınızı yapmalı veya yaptırmalısınız. Problemli ve sivilceli ciltler dermatolog yardımı almalı ve cildine uygun ilaçlar kullanarak bu sorunlarının en aza indirilmesini sağlayabilirler. Problemli ve sivilceli ciltlerde sivilceler veya akneler sıkılmamalıdır. Yağlı cilt tipleri, hem soluk, hem parlak görünür.En belirgin özelliği ise erken sarkma yaşanır.

KURU CİLTLER

Kuru cilt tiplerinde, yağ ve ter salgılaması normalin altındadır. Kırışıklıklar için üsait bir yapıdadır.Kuru ciltte gözenekler ufak ve kapalıdır. Ciltte soyulma, kepeklenme sıkça görülebilir. Kuru cilt tiplerinin bakımında yağ ve nem dengesinin iyi korunması gerekmektedir.

OLGUN CİLT

Hücrelerdeki yaşam ritminin bozulmasıyla oluşan olgun cilt, sert bir görünüme sahiptir. Elastiği ve esnekliği azalmıştır. Kırışıklıkları fazla olan bir cilt tipidir. Nem ihtiyacı fazla, yağ oranı düşüktür.